Němý svědek

Dumb Witness

Jednoho letního dne se po návratu z Argentiny zastavil Hastings u svého přítele Poirota. Ten se probírá svou poštou a upoutá ho dopis od slečny Arundellové. Jde o typický dopis, který od podobných neprovdaných starých slečen dostává, ale jedna maličkost ho zarazí – dopis je adresován 17. dubna, ale ten den bylo 28. června. Poirotovi nedá zvědavost spát a vyráží na uvedenou adresu. Tam s Hastingsem zjistí, že dům je na prodej a jeho majitelka mrtvá. Brzy se dovědí, že zesnulá slečna Arundellová zdědila obrovský majetek po svém otci. Všeobecně se předpokládalo, že svůj majetek rozdělí mezi své synovce a neteře…

Karel Voleský 1939
Knižní klub 2006
Knižní klub 2016
Kalibr 2019
Originální rok vydání: 
1937
Zajímavosti: 

Jako předloha ke knize Němý svědek posloužila povídka A co tvoje zahrádka? ze sbírky Rané případy Hercula Poirota. Kromě ní využívá podobný námět také původně nepublikovaná povídka Příhoda s míčkem pro psa, zařazená až do Utajených zápisníků Agathy Christie (český překlad je dostupný take v souboru povídek Tři slepé myšky).
Předobrazem domu Littlegreen byl zřejmě Winterbrook House – wallingforské sídlo Agathy Christie. A aby podobností nebylo málo, foxteriér Bob, který hraje v příběhu nezanedbatelnou roli, je celý Peter, milovaný pes Agathy Christie. Peterovi se dostalo ojedinělé cti, neboť byl Němý svědek druhou knihou, kterou mu jeho panička věnovala (první byla Záhada Modrého vlaku).
Tento příběh je až do Opony posledním, ve kterém se objevuje kapitán Arthur Hastings. Poirot se ho docela rád zbavil, stejně jako jeho autorka. Pro kontext christieovského dílo stojí za zmínku též odkazy na jiné knihy s Herculem Poirotem. V 11. kapitole je bez bližšího upřesnění zmíněna Poirotova cesta do Sýrie a Iráku, odkazující – aniž by byly případy jmenovány – na knihy Vražda v Mezopotámii a Vražda v Orient-expresu. Konkrétnější náznak nacházíme v 18. kapitole, kde Poirot zmiňuje postavy ze Smrti v oblacíchZáhady na zámku Styles, Vraždy Rogera Ackroyda a Záhady Modrého vlaku. Postavy jsou pouze jmenovány se stručnou  charakteristikou, aniž by byly zmiňovány podrobnosti o případu (a bez znalosti uvedených knih není ani jasné, kde postavy vystupují). Přesto lze doporučit sáhnout po uvedených čtyřech knihách až po Němém svědkovi.
Někteří recenzenti vytkli románu několik drobných nedostatků (jejich popis by prozradil rozuzlení), kterých se Královna detektivek výjimečně dopouštěla (především v závěru kariéry – např. v knihách Sloni mají paměť či Brána osudu).

Další zpracování: 

Audiokniha

Komiks

  • Témoin muet, or. 2009 – adaptace a ilustrace Marek, barvy Baloo

TV adaptace