Vánoce Hercula Poirota

Hercule Poirot’s Christmas

Simeon Lee přišel ke svému bohatství v mládí díky nalezišti diamantů, se  kterými se teď – o mnoho let starší – rád laská a mazlí. Jednou na Vánoce přichystá pro své potomky krutou hru. Všechny je k sobě pozve a postará se o to, aby nemohli přeslechnout instrukce, které uděluje svému právníkovi. Instrukce ke změně poslední vůle. Pak si je vezme všechny „na paškál” a postupně je nařkne z hamižnosti, slabosti a hlouposti. Po svém výlevu vykáže rodinu ze své pracovny. Z té se později ozývají podivné zvuky a výkřiky. Pracovna je zamčená, po vyražení dveří se všem naskytne otřesný pohled. Vrah se ale přepočítal, neboť šéf místní policie má u sebe na návštěvě Hercula Poirota…

Karel Voleský 1939
Knižní klub 1999
Knižní klub 2008
Knižní klub 2017
Originální rok vydání: 
1938
Zajímavosti: 

James Watts, švagr Agathy Christie, si své švagrové postěžoval, že je v jejích knihách málo krve. Jelikož Agatha považovala Jamese za jednoho ze svých nejvěrnějších čtenářů (jak píše ve věnování k tomuto románu), rozhodla se jeho přání vyhovět. Učinila tak sice jedním jediným odstavcem v knize Vánoce Hercula Poirota, ale více bychom od první dámy zločinu ani čekat nemohli (a snad ani nechtěli). Krvavý je vlastně pouze způsob vraždy, příběh samotný se nese v klasickém stylu Agathy Christie.

Do vánočního období zasadila Agatha Christie s Poirotem také povídku Královský rubín; slečna Marplová vypráví svůj vánoční příběh Vánoční tragédie ve Třinácti záhadách.

Detektiv: 
Další zpracování: 

Audiokniha

  • Vánoce Hercula Poirota – čte Lukáš Hlavica, OneHotBook 2018

TV adaptace