Vražda na golfovém hřišti

The Murder of the Links

Při cestě z Paříže do Londýna se Hastings ve vlaku setká s mladou ženou velmi moderních zvyků. Dozvídá se, že její sestra zmizela. Nato ukazuje Poirot Hastingsovi dopis, který ho povolává do Calais, kde se zdá být v ohrožení život jistého milionáře. Oba se tam okamžitě vypraví a na místě se setkají s policií, neboť onen muž byl zavražděn, ležel probodnutý v čerstvě vykopaném hrobu na golfovém hřišti a jeho manželka byla přepadena a svázána. Poirot se pouští do práce a Hastingsovi se zanedlouho vyplní přání setkat se znovu s dívkou z vlaku…

románová příloha Národní politiky 1932
Svoboda 1975
Melantrich 1992
Knižní klub 2014
Knižní klub 2014
Originální rok vydání: 
1923
Zajímavosti: 

Podobně jako u Vraždy v Orient-expresu a Prasklého zrcadla vychází námět tohoto románu ze skutečné události. Sama autorka se vyjádřila, že spíše než příběhy Holmese a Watsona byla tato kniha ovlivněna Záhadou žlutého pokoje francouzského autora Gastona Lerouxe. Vydavatelé byli s třetím počinem mladé autorky spokojeni, autorce se však nelíbil jejich návrh obalu. „Krom toho, že je vyveden v ošklivých barvách,” vyjádřila se, „není podařená ani kresba. Ta, pokud se mohu dohadovat, znázorňuje muže v pyžamu zmítajícího se na golfovém hřišti v epileptickém záchvatu. Vzhledem k tomu, že v příběhu byla oběť oblečená a zavražděná nožem, musím protestovat.” Bylo tedy nakonec dohodnuto, že v budoucnu bude obal předložen ke schválení.

Tento román věnovala Agatha svému tehdejšímu manželovi, Archiemu. Zřejmě proto, že byl vášnivým golfistou. Agatha zdaleka takovým příznivcem této hra nebyla, ale na víkendy jezdili hrát manželé spolu. Později však trávil Archie na golfu stále více času… Po rozvodu získala Agatha ke golfu silně negativní vztah a přestala ho hrát.


A závěrem poznámka k českým vydáním z roku 2014: Obě knihy jsou textově identické, ale bylo záměrem příběh publikovat kromě tradiční řady s černými pevnými deskami také v nové edici, v níž budou vycházet vybrané poirotovské detektivky.

Další zpracování: 

Alternativní název

  • Pozvánka pro Hercula Poirota

TV

Komiks

  • Le Crime du Golf – or. 2003, adaptace François Rivière, ilustrace Marc Piskic