Opona

Curtain: Poirot’s Last Case

Kapitán Artur Hastings po dlouhých letech znovu přijíždí do sídla Styles, kde se odehrávala první kniha s Herculem Poirotem (Záhada na zámku Styles) a byl svědkem jeho úspěchu při řešení vraždy. Nyní se znovu jedná o vraždu, vlastně o několik vražd, páchaných tak rafinovaně a skrytě, že sám Velký detektiv v jednu chvíli říká, že se s takovým obratným zločincem za celou svou kariéru ještě nesetkal.
Kapitán Hastings, kromě upřímné snahy pomoci svému příteli v nesnadném pátrání, musí ještě řešit zhoršující se rodinné vztahy. Nevěří své dceři Judith a myslí si, že se dostala do špatné společnosti.
Přestože je Hercule Poirot v této knize již hodně zestárlý, jeho malé šedé buňky si stále drží svoji úroveň...

Odeon 1979
Knižní klub 2015
Knižní klub 2015
Kalibr 2020
Originální rok vydání: 
1975
Zajímavosti: 

Ve Vlastním životopise Agatha Christie píše, že v prvních letech druhé světové války napsala dvě knihy, které byly po dokončení uloženy v trezoru s tím, že vyjdou až po její smrti – Christie se obávala, že zemře během náletů. Názvy sice neuvádí, ale je zřejmé, že mluví o Oponě s Herculem Poirotem a o Zapomenuté vraždě se slečnou Marplovou. (O tom, že Zapomenutá vražda mohla vzniknout později, pojednává John Curran v Utajených zápisnících Agathy Christie.)
Christie válku přežila a knihy s Poirotem i slečnou Marplovou vycházely dál. Poslední nová poirotovka Sloni mají paměť vyšla až v roce 1972. Christie v těch letech zřejmě stále počítala s tím, že Opona vyjde až po její smrti, ale nakladatel ji nakonec přesvědčil k dřívějšímu publikování. Argumentoval tím, že když se kniha objeví za jejího života, nikdo cizí nebude pokračovat s psaním poirotovských případů. Opona tak nakonec vyšla v září 1975, Christie zemřela v lednu 1976. 

Velký rozdíl mezi dobou napsání a publikování působí určité komplikace. Podařilo se určit, že se Záhada na zámku Styles odehrává v roce 1917 (více v profilu knihy). Kniha Sloni mají paměť je zasazena na začátek 70. let, v Oponě je znát, že Poirot zestárnul. Nabízí se tedy, že se odehrává kolem roku 1975, kdy byla publikována. Některé detaily (např. existence trestu smrti, který byl přitom v Británii zrušen v 60. letech) však nesedí, takže se zdá, že zůstaly tak, jak je Christie napsala během války, aniž by se pak text výrazněji upravoval.

Hlavní postavy: 
Další zpracování: 

Box vydaný v roce 2020 obsahuje samostatné knihy: Záhadu na zámku StylesOponu.

Audiokniha

  • Opona – čte Jaromír Meduna, vydaly agentura Kristián a Tympanum v roce 2017

TV adaptace