3× Hercule Poirot 3

Knižní klub v listopadu publikoval soubor 3× Hercule Poirot 3. Jde o poslední christieovský titul v letošním roce.

Do knihy jsou zařazeny poirotovské romány Vánoce Hercula Poirota (přeložila Vlasta Hofbauerová), Smrt staré posluhovačky (překlad Eva Kondrysová) a Kočka mezi holuby (překlad Edda Němcová).
V článku uvádíme základní nástin děje a také nabízíme odkaz na profily knih, kde jde k detektivkám najít další informace, včetně přehledu všech dosavadních českých vydání.

Vánoce Hercula Poirota (1938)
Simeon Lee přišel ke svému bohatství v mládí díky nalezišti diamantů, se  kterými se teď – o mnoho let starší – rád laská a mazlí. Jednou na Vánoce přichystá pro své potomky krutou hru. Všechny je k sobě pozve a postará se o to, aby nemohli přeslechnout instrukce, které uděluje svému právníkovi. Instrukce ke změně poslední vůle. Pak si je vezme všechny „na paškál” a postupně je nařkne z hamižnosti, slabosti a hlouposti. Po svém výlevu vykáže rodinu ze své pracovny. Z té se později ozývají podivné zvuky a výkřiky. Pracovna je zamčená, po vyražení dveří se všem naskytne otřesný pohled. Vrah se ale přepočítal, neboť šéf místní policie má u sebe na návštěvě Hercula Poirota…
Další informace o knize najdete na tomto odkazu.
Dodejme, že do vánočních časů je zasazena také poirotovská povídka Královský rubín ze stejnojmenné sbírky.

Smrt staré posluhovačky (1952)
Ve vesnici Broadhinny došlo k vraždě staré vdovy, která chodila posluhovat do místních rodin. Místo činu naznačovalo loupežnou vraždu a všechny důkazy směřují proti Jamesu Bentleymu, který byl u paní McGintyové v podnájmu. O případu se v novinách dočetl i Hercule Poirot, ale nepřipadal mu nijak zajímavý. To však jen do chvíle, než za ním přišel jeho starý přítel komisař Spence, který měl vyšetřování případu na starosti. Připouští sice, že všechna fakta ukazují na obviněného, ale jeho intuice má silné pochybnosti. Poirot je právě až příliš nevytížen, a tak nabízí komisaři svou pomoc a vydává se do Broadhinny…
Další informace o knize uvádíme v profilu románu.

Kočka mezi holuby (1959)
Meadowbank je prestižní dívčí škola – možná nejlepší v Anglii – a právě zde začíná letní semestr. Postavami jsou nové žačky – mezi nimi princezna Shaista –, nová sekretářka, dvě nové učitelky nebo třeba ředitelka školy slečna Bulstradová, která uvažuje o odchodu na odpočinek a své nástupkyni. Ještě před začátkem semestru však dojde k revoluci na Středním východě, ve fiktivním Ramatu. Princ Ali Jesuf, který je bratrancem Shaisty, se pokusí s kamarádem pilotem uprchnout, ale jejich letadlo havaruje. Řada zájmových skupin touží po princových diamantech, které někdo možná propašoval do Británie. A pak je jedné noci ve sportovním pavilonu školy zavražděna nová neoblíbená učitelka tělocviku.
Další informace o knize uvádíme zde.

Jak plyne z názvu, v Knižním klubu jde už o třetí soubor poirotovských detektivek, kromě nich vyšel také soubor 3× vraždy. Na rok 2018 je naplánován titul 3× Hercule Poirot 4, do nějž budou zařazeny knihy Schůzka se smrtí, Temný cypřiš Zlo pod sluncem.

Christieovský ediční plán na rok 2018 najdete v tomto článku; kniha 3× Hercule Poirot 3 je poslední kniha Agathy Christie pro rok 2017.