Kočka mezi holuby

Cat Among the Pigeons

Meadowbank je prestižní dívčí škola – možná nejlepší v Anglii – a právě zde začíná letní semestr. Postavami jsou nové žačky – mezi nimi princezna Shaista –, nová sekretářka, dvě nové učitelky nebo třeba ředitelka školy slečna Bulstradová, která uvažuje o odchodu na odpočinek a své nástupkyni. Ještě před začátkem semestru však dojde k revoluci na Středním východě, ve fiktivním Ramatu. Princ Ali Jesuf, který je bratrancem Shaisty, se pokusí s kamarádem pilotem uprchnout, ale jejich letadlo havaruje. Řada zájmových skupin touží po princových diamantech, které někdo možná propašoval do Británie. A pak je jedné noci ve sportovním pavilonu školy zavražděna nová neoblíbená učitelka tělocviku.

románová příloha Svobodného slova 1968 (na pokračování)
Knižní klub 2007
Knižní klub 2017
Originální rok vydání: 
1959
Zajímavosti: 

Jedná se sice o román s Herculem Poirotem, ale zklamáním pro jeho fanoušky může být, že se objevuje až asi v poslední třetině příběhu, který je tentokrát chvílemi i lehce špionážně laděný. Přesto se blíží klasickým detektivkám Agathy než jejím dílům ze soudku napínavé lehké četby.

V knize padne zmínka o paní Summerhayseové, u které byl Poirot ubytován v románu Smrt staré posluhovačky. Pozorný čtenář si také všimne, že je zde chybně uvedena Poirotova londýnská adresa.

Poirot v Kočce sice pátrá bez pomoci kapitána Hastingse, přesto tu nejdeme dvě postavičky objevující se i v dalších příbězích Agathy Christie (a to i se slečnou Marplovou a Tommym a Pentličkou!). Jsou to pan Robinson a plukovník Ephraim Pikeaway.

Detektiv: 
Další zpracování: 

TV zpracování