V hotelu Bertram

At Bertram’s Hotel

Londýnský hotel Bertram. Ten zvolí slečna Marplová jako místo, které chce navštívit. Přitom když jí její synovec Raymond West s manželkou Joan nabízeli pobyt, navrhovali různá přímořská letoviska, ona si vybrala právě londýnský hotel, ve kterém už byla v dětství ubytována.
Může to vypadat jako výlet do starých časů. Opravdové koblihy s marmeládou z opravdových jahod, opravdové vdolečky se spoustou másla, úžasný čaj. A pak také různí hosté. Popletený kanovník Pennyfather, lady Selina, plukovník Luscombe, několikrát vdaná Bess Sedgwicková, automobilový závodník Ladislaus Malinowski, mladá dívka Elvira Blakeová a dáma, která ji má právě na starosti – ti všichni, ale také slečna Jane Marplová a další jsou v hotelu ubytováni.
O zdánlivě poklidném hotelu ovšem ví police v čele s inspektorem Davym, zvaným Otec. A pak jednoho dne kanovník Pannyfather, který měl odletět na kongres do Švýcarska, záhadně zmizí...

Knižní klub 2008
Kalibr 2020
Originální rok vydání: 
1965
Zajímavosti: 

Slečna Marplová v této knize vzpomíná na své pátrání v Karibiku (Karibské tajemství), ale především na dětství. Nesledujeme ji ostatně v jejím St. Mary Meadu ani jinde na venkově, ale v Londýně. Krátce se zde objevuje postava tajemného pana Robinsona, který předtím vystupoval také v poirotovské Kočce mezi holuby. Je tu popsáno vzpomínání na dřívější časy a porovnání s dneškem – kupříkladu na pomerančovém džusu pro americké hosty a další momenty. Přestože je proměna Anglie výraznější ve Třetí dívce, i tady například padne zmínka o beatnicích.

Jako inspirace pro hotel Betram se uvádí hotel Brown; Janet Morgan, autorka životopisu Agathy Christie z roku 1985, však zmiňuje hotel Fleming.

Kniha vyšla 15. listopadu 1965 (podle hesla Christie for Christismas – Christie k Vánocům) a recenze se nevyjadřovaly úplně příznivě, přesto se do konce roku stihlo prodat padesát tisíc výtisků a pořád se jedná o jednu z lepších prací Agathina pozdního období.

Detektiv: 
Další zpracování: 

TV