N či M?

N or M?

Stárnoucí manželé Tommy a Pentlička během druhé světová války ze všech sil usilují pomoci své vlasti. I když to nejprve vypadá, že o jejich pomoc není zájem, nakonec se přece jen zapojí. Mají za úkol dopadnout nebezpečného cizího agenta a stopa po něm je zavede do přímořského rekreačního střediska Sans Souci. V hotelu se seznamují se spoustou hostů, z nichž každý může být hledaným N či M. Manželé Beresfordovi se ve snaze odhalit špiona dostávají do velice nebezpečných situací.

Naše vojsko 1967
Knižní klub 2013
Originální rok vydání: 
1941
Zajímavosti: 

Tommy a Pentlička se po povídkové sbírce Zločiny pro dva (1929) znovu objevili až v N či M? Oproti jiným detektivům, které Agatha Christie stvořila, se u nich sice projevuje stárnutí zhruba podle toho, jak plyne reálný čas, ne však přesně (v N či M? neodpovídá věk dětí manželů Beresfordových).

Agatha Christie příběh psala průběžně s marplovskou detektivkou Mrtvá v knihovně. Knihy vznikaly v době druhé světové války za náletů na Anglii a právě v N či M? se druhá světová válka odráží nejvíc ze všeh autorčiných příběhů (John Curran v Promyšlených vraždách Agathy Christie o tomto románu píše, že „válka je v něm tak důležitou součástí děje jako v žádném jiném titulu“). 

 

Detektiv: 
Hlavní postavy: 
Další zpracování: 

TV adaptace

  • N or M? — tři epizody seriálu Partners in Crime, které BBC uvedla premiérově v srpnu 2015

Dramatizace

  • N či M – dramatizace Českého rozhlasu, premiérově uvedl Český rozhlas Dvojka 29. ledna 2017