Plavý kůň

The Pale Horse

Mark Eastrebrook v kavárně sleduje, jak si dvě dívky „vjedou do vlasů“. Přesněji řečeno jedna vytrhne druhé v hádce chumel zrzavých vlasů. Mark se ptá číšníka na zrzku a dozvídá se, že jde o Thomasinu Tuckertonovou. Asi o týden později nalezne Mark v novinách oznámení o její smrti. To inspektor Lejaune má na starosti vyšetřování vraždy faráře Gormana, kterého někdo ubil železnou tyčí.

Práce 1984
Knižní klub 2006
Knižní klub 2011
Kalibr 2020
Originální rok vydání: 
1961
Zajímavosti: 

Kniha Plavý kůň je pozoruhodná tím, že se v ní opět setkáváme se spisovatelkou detektivek paní Aridne Oliverovou, která zde tentokrát nevystupuje po boku Hercula Poirota (resp. Parkera Pynea jako ve dvou povídkách), ale osamocená. Kromě toho se zde setkáváme rovněž s dvěma postavami z románu Karty na stole, kde se ostatně objevila i paní Oliverová. Sluší se upozornit, že jedna z postav je v Kartách na stole řazena mezi podezřelé, a proto je dobré číst nejprve Karty na stole.

Díky tomu, že si jedna zdravotní sestřička přečetla Plavého koně, se podařilo se zachránit dvouleté dítě, protože jí symptomy připomněly příběh.

V poměrně dlouhé předmluvě knihy Cestující do Frankfurtu se Agatha Christie zmiňuje o výmýšlení zápletek a píše zde i o nápadu na Plavého koně  jednou byla v kávárně v Chelsea a viděla jednu dívku, jak druhé vytrhla chumel vlasů.

Detektiv: 
Další zpracování: 

Audiokniha

  • Plavý kůň – čte Petr Jeništa, vydal OneHotBook v roce 2021

TV adaptace

  • Plavý kůň – britská televizní adaptace z roku 1997, na DVD vydal Amercom,
  • Plavý kůň – epizoda seriálu Slečna Marplová (v knižní předloze nevystupuje), v hlavní roli Julia McKenzie, 2010
  • Plavý kůň – epizoda seriálu Vraždy podle Agathy Christie s dějem přesazeným do Francie, 2016
  • Plavý kůň – britská televizní adaptace, 2020