Sešli se v Bagdádu

They Came to Baghdad

V Bagdádu dochází k setkání pánů Dakina a Crosbieho, kteří mají na starosti organizování významné politické konference. Do Londýna míří výkonná sekretářka Anna Scheelová, aby zde navštívila svoji sestru. Její přítomnost musí kohosi zajímat, protože je sledována. Mladá londýnská stenotypistka Victoria Jonesová přijde o zaměstnání a náhodou se seznamuje s mladíkem Edwardem, jenž právě míří pracovně do Bagdádu. Victoria se do něj zamiluje a rozhodne se za každou cenu dostat do Bagdádu, aby se mohli znovu vidět. Štěstí Veronice přeje, a tak se jí naskytne možnost doprovázet právě do tohoto města jednu zraněnou dámu.

Knižní klub 2008
Knižní klub 2016
Originální rok vydání: 
1951
Zajímavosti: 

Jedná se o první špionážní román Agathy Christie, který se věnuje problematice studené války. Nakladatelský posudek na knihu nevyzníval zrovna pozitivně, ale v porovnání s takovým Cestujícím do Frankfurtu, který vznikl v 70. letech, jde o čtivý a napínavý příběh.
Christie román ozvláštnila tím, že se z většiny odehrává v Bagdádu a dalších místech Iráku – mj. i na archeologických vykopávkách, které sama díky manželství s Maxem Mallowanem několikrát navštívila.

Jde také o jednu z mála knih, v níž nevystupuje žádný Velký detektiv ani jiná postava objevující se ve více titulech. Jak ovšem plyne z nalezených zápisků Agathy Christie (podrobněji v Promyšlených vraždách Agathy Christie Johna Currana), uvažovala o tom, že by v příběhu vystupovali Tommy a Pentličky a rovněž paní Oliverová (se svým bratrem!).

Další zpracování: 

TV adaptace