Záhadný pan Quin

The Mysterious Mr Quin

V knize dvanácti povídek se setkáváme s jedním z méně známých detektivů Agathy Christie, Harley Quinem.

Harley Quin se objevuje a zase mizí rychle a neočekávaně jako pára nad hrncem. Jeho pestrobarevné oblečení (o jménu nemluvě) nápadně připomíná divadelního Harlekýna. Když se objeví, není to on, kdo přichází záhadám na kloub, je to jeho dlouholetý přítel pan Satterthwaite — snobský starý mládenec z vyšších vrstev, který si svůj poněkud prázdný život obohacuje zájmem o životy jiných. Při svých návštěvách, kterými ‚obšťastňuje' své známé, se pokouší řešit různé problémy — krádeže, milostné trojúhelníky i vraždy. Ačkoli zná fakta, řešení není nablízku, dokud se zčistajasna neobjeví pan Quin a několika dobře mířenými otázkami a poznámkami pomůže svému příteli problém vyřešit.

Knižní klub 2008
Originální rok vydání: 
1930
Zajímavosti: 

Krátké příběhy napsané ve 20. letech označila jejich autorka za své nejoblíbenější, ale kromě kompilace Záhadný pan Quin se už s panem Quinem setkáme pouze ve dvou povídkách. Nikdo neví proč; na druhé straně inspirace pro vytvoření této postavy je mnohem jasnější. Agatha už od malička chodila do divadla (sama také ochotnicky hrála) a byla fascinována postavami z commedia dell'arte, především Harlekýnem, kterému dokonce věnovala uvedený soubor povídek.

Pan Satterthwaite se nám později představil dvakrát i bez pana Quina, a to v Tragédii o třech jednáních (1935) a v povídce Zrcadlo mrtvého muže (1937, ve sbírce Vražda v postranní ulici), v obou případech tedy ve společnosti Hercula Poirota.

České čtenáře by mohla zaujmout poznámka v povídce Skrvna na skle, kde se pan Satterthwaite chystá do Karlových Varů, a také povídka Tvář Heleny, ve které se dozvídáme, že o jednom umělci píši noviny kromě jiných národností také jako o Čechovi.

Kniha Záhadný pan Quin vyšla jako celek česky poprvé roku 2008, čtyři povídky byly předtím vydány ve sbírce Muž v mlze a jedna v Záhadě španělské truhly.