Parker Pyne

Parker Pyne je vysloužilý státní úředník - statistik, který je přesvědčen, že existuje pouze omezený okruh podob lidského neštěstí, či spíše jeho příčin. Je to statný muž, ne však tlustý, se silně prořídlými vlasy a malýma očima, které jsou skryty za silnými brýlemi. Ačkoli nelze Parkera Pyna považovat za jednoho z hlavních detektivů Agathy Christie, svým osobitým šarmem nezůstává za svými známějšími kolegy o nic pozadu. Mohli bychom ho nazvat ‚Detektivem srdce', i když on sám o sobě tvrdí, že detektiv není. Stejně jako ostatní soukromá očka inzeruje v novinách, ale jeho inzerát má nezvyklé znění: "Jste šťastní? Pokud ne, navštivte Parkera Pyna."

Kolem tohoto inzerátu se točí děj první poloviny povídkového souboru Parker Pyne zasahuje z roku 1934, ve které řeší Pyne osobní problémy svých klientů. Druhá polovina se odehrává na exotických místech a romantické příběhy jsou nahrazeny záležitostmi v detektivní literatuře mnohem obvyklejšími - krádežemi a vraždami.

Pyne je určitě nejprohnanějším ze slídilů Agathy Christie, neváhá použít svých kompliců, kteří se vydávají za někoho jiného, a oklamat tak zúčastněné. Vzhledem k tomu, že jde většinou o srdeční záležitosti, které mívají šťastný konec, čtenář mu tyto podvůdky rychle odpustí. Uvedená kniha je také zajímavá proto, že se zde poprvé setkáváme se slečnou Lemonovou a s Ariadne Oliverovou, které se později objevovaly po boku slavnějšího Hercula Poirota.

Agatha Christie prý měla svého Parkera ráda, neboť jí připadal realističtější než jeho belgický kolega, a tak zůstává záhadou, proč se k němu vrátila už jen ve dvou dalších povídkách - Problem at Pollensa Bay a The Regatta Mystery.