V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí vrchního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sureté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi.
Další detektivové
Ariadne Oliverová
Spisovatelka detektivních příběhů, která se zná s Herculem Poirotem, Parkem Pynem, a jednou dokonce pátrá sama. Bližší informace o "druhém já" Agathy Christie zde v dolní části textu: http://agatha.cz/cz/agatha-christie/postavy/poirot.html
policista Battle
Vrchního inspektora Jappa si vybaví každý. Ale jak se jmenují ostatní policisté z detektivek Agathy Christie?
Rozhodně sem patří i Battle. Je to policista, jehož hodnosti Agatha Christie porůznu měnila, a poprvé se objevil v příběhu z roku 1925 Tajemství Chimneys, na který volně navazuje Záhada Sedmi Ciferníků, v níž vystupují rovněž některé další stejné postavy.
Tento statný detektiv s kamennou tváří vystupoval a více či méně spolupracoval na případu celkem v pěti románech, jednou dokonce ve společnosti plukovníka Race, paní Oliverové a samotného Hercula Poirota (Karty na stole). V Cyankáli v šampaňském se na něj vzpomíná.
Pozoruhodné je, že v Nulté hodině se okrajově objevuje policistova dcera; takové nahlédnutí do rodiiného života nějakého detektiva není u Christie příliš časté. A pracovník tajných služeb Colin Lamb z Hodin je podle některých náznaků možná Battleův syn.
plukovník Johnny Race
Johnny Race — pohledný agent britské tajné služby se silně opálenou tváří — se čtenářům poprvé představil ve svých 38 letech v příběhu Muž v hnědém obleku (1924), mimochodem první knize Agathy Christie, která vyšla v češtině, a to roku 1927.
Člověk na něj mohl většinou narazit na místech britského impéria, kde se schylovalo k problémům. Autorka této postavy se o ní ani o pohnutce k jejímu vytvoření nikde nezmínila, ale je pravděpodobné, že muže podobného typu potkávala při svých cestách kolem světa.
Asi zajímavější než plukovník sám jsou však postavy, se kterými se v některých titulech potkává: Hercule Poirot a spisovatelka detektivek Ariadne Oliverová.