Další detektivové

Ariadne Oliverová

Spisovatelka detektivních příběhů, která se zná s Herculem Poirotem, Parkem Pynem, a jednou dokonce pátrá sama. Bližší informace o "druhém já" Agathy Christie zde v dolní části textu: http://agatha.cz/cz/agatha-christie/postavy/poirot.html

policista Battle


Vrchního inspektora Jappa si vybaví každý. Ale jak se jmenují ostatní policisté z detektivek Agathy Christie?
Rozhodně sem patří i Battle. Je to policista, jehož hodnosti Agatha Christie porůznu měnila, a poprvé se objevil v příběhu z roku 1925 Tajemství Chimneys, na který volně navazuje Záhada Sedmi Ciferníků, v níž vystupují rovněž některé další stejné postavy.

Tento statný detektiv s kamennou tváří vystupoval a více či méně spolupracoval na případu celkem v pěti románech, jednou dokonce ve společnosti plukovníka Race, paní Oliverové a samotného Hercula Poirota (Karty na stole). V Cyankáli v šampaňském se na něj vzpomíná.

Pozoruhodné je, že v Nulté hodině se okrajově objevuje policistova dcera; takové nahlédnutí do rodiiného života nějakého detektiva není u Christie příliš časté. A pracovník tajných služeb Colin Lamb z Hodin je podle některých náznaků možná Battleův syn.

plukovník Johnny Race

Johnny Race — pohledný agent britské tajné služby se silně opálenou tváří — se čtenářům poprvé představil ve svých 38 letech v příběhu Muž v hnědém obleku (1924), mimochodem první knize Agathy Christie, která vyšla v češtině, a to roku 1927.
Člověk na něj mohl většinou narazit na místech britského impéria, kde se schylovalo k problémům. Autorka této postavy se o ní ani o pohnutce k jejímu vytvoření nikde nezmínila, ale je pravděpodobné, že muže podobného typu potkávala při svých cestách kolem světa.
Asi zajímavější než plukovník sám jsou však postavy, se kterými se v některých titulech potkává: Hercule Poirot a spisovatelka detektivek Ariadne Oliverová.