Jednoho dne se Poirot vrací z oběda a přede dveřmi svého bytu nachází rozzlobenou ženu, která se domáhá odpovědi, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, o kterém nikdy neslyšela. Rovněž Poirot žádného Barnabase Pandyho nezná. O to větší šok zažije, když vejde do svého bytu a zjistí, že má návštěvu – muže, který prohlašuje, že dostal od Poirota dopis, ve kterém ho označuje za vraha Barnabase Pandyho… Kdo je posílá a proč? Mnohem důležitější však je, kdo je Barnabas Pandy, zda je mrtvý, a pokud ano, byl zabit? A dokáže Poirot nalézt odpovědi dřív, než se něčí život ocitne v ohrožení?
Hra na vraždu
Dead Man’s Folly
Autorka detektivek Ariadne Oliverová je požádána, aby pro jednu charitativní akci zorganizovala hru ve stylu honu na vraha. Při přípravě se jí však zmocní nedobytný pocit, že něco není v pořádku – jako by neměla vše plně pod kontrolou, ale byla pouhou loutkou v něčích rukách. Se svými podezřením se svěřuje Poirotovi. Její obavy se ukážou jako opodstatněné – dojde k vraždě. Hercule Poirot nenechá svou přítelkyni v maléru a chystá se vraha vypátrat…



Ve Hře na vraždu vytváří Poirot opět tandem s Ariadne Oliverovou, k čemuž docházelo v posledních letech tvorby Agathy Christie poměrně často. Předobrazem pro Nasse House – hlavní dějiště příběhu – byl podle vyjádření Maxe Mallowana Greenway House, ve kterém Mallowanovi strávili většinu svého společného života. Umístění vlastní karikatury do tohoto prostředí lze tedy považovat za poměrně vydařený žertík autorky. Televizní adaptace s Davidem Suchetem v hlavní roli (viz níže) se ostatně právě v Grenwayi zčásti natáčela.
Tento román je jedním z mála detektivek Agathy Christie, v nichž se obětí stalo dítě. Další zajímavostí je několik veršů, které se objevují na konci čtvrté kapitoly. Jsou totiž totožné s těmi, které jsou vytesány na náhrobku manželů Mallowanových.
V podobě e-knihy vyšla v roce 2013 (a jako tištěná kniha o rok později) anglicky novela Grenshore Folly (Greenshoreova kratochvíle; v češtině je zařazena do kompilace Tři slepé myšky). Příběh se totiž v polovině padesátých let, kdy ho Agatha Christie napsala, ukázal nepublikovatelný. Na povídku moc dlouhé, na samostatnou knihu zase krátké. Novelu, jejíž práva měla být věnována exeterské diecézi, tak nahradila povídka se slečnou Marplovou Greenshawova kratochvíle, která má podobný pouze název, ale zápletka je odlišná. Tehdy nepublikovanou novelu Agatha Christie rozšířila právě do románové Hry na vraždu.
Komiks
- Poirot joue le jeu, or. 2011 – adaptace a ilustrace Marek, barvy Christophe Bouchard
TV zpracování
- Hra na vraždu – americké televizní zpracování s Petrem Ustinovem v hlavní roli, 1986
- Hra na vraždu – v rámci TV seriálu Hercule Poirot (David Suchet v hlavní roli), 2011