Co vyjde v roce 2019

V roce 2019 vyjde v češtině znovu několik detektivek Agathy Christie. Za pozornost však zejména stojí, že vyjdou dva romány, které publikovala pod pseudonymem Mary Westmacott. Kompletní přehled titulů, včetně anotací, uvádíme v tomto článku. Závěrem zmiňujeme i audioknižní výhled.

Knihy Agathy Christie bude v češtině dál vydávat nakladatelský dům Euromedia Group. Detektivky však již nebudou vycházet pod zavedenou značkou Knižní klub, nýbrž v nakladatelství Kalibr. V tom ostatně vyšla už v roce 2018 velká kniha povídek se slečnou Marplovou a bez Velkých detektivů a následovat bude rovněž Muž v hnědém obleku. Dva nedetektivní romány, které autorka napsala pod pseudonymem Mary Westmacott, vyjdou pod značkou Ikar – Nedokončený portrét česky vůbec poprvé.
Uvedený měsíc vydání je orientační a může se změnit.
V případě Smrti na Nilu se může stát, že se vydání odsudune až na říjen 2020, neboť na tento termín byla z konce roku 2019 přesunuta premiéra nové filmové Smrti na Nilu.
 
leden 2019
 
Jednoho letního dne se po návratu z Argentiny zastavil Hastings u svého přítele Poirota. Ten se probírá poštou a upoutá ho dopis od slečny Arundellové. Jde o typický dopis, který od podobných neprovdaných starých slečen dostává, jedna maličkost ho však zarazí – dopis je adresován 17. dubna, ale ten den bylo už 28. června. Poirotovi nedá zvědavost spát a vyráží na uvedenou adresu. Tam s Hastingsem zjistí, že dům je na prodej a jeho majitelka mrtvá. Brzy se dovědí, že zesnulá slečna Arundellová zdědila obrovský majetek po svém otci. Všeobecně se předpokládalo, že svůj majetek rozdělí mezi své synovce a neteře…
 
březen 2019 
 
Manželé Argylovi byli bezdětní, a tak adoptovali pět dětí – zanedbaných, citově narušených potomků uprchlíků. Problematickým se ukázal především Jacko. Jedné listopadové noci požádal Jacko svou matku o peníze, ta mu je však odmítla dát. Následovala tedy bouřlivá hádka a výhrůžky. Krátce nato byla paní Argylová zavražděna a Jacko byl zatčen. Jeho alibi, že po hádce odjel z domu stopem, nemohl nikdo dokázat, a proto byl odsouzen na doživotí a ve vězení zanedlouho zemřel na zápal plic. Rok a půl po tragédii se objeví Dr. Calgary, který tehdy obviněného svezl. Na nápravu je již pozdě, ale Calgary alespoň ujišťuje Argylovy, že Jacko byl skutečně nevinný. Neuvědomuje si ovšem, že nevina jednoho člena rodiny znamená vinu jiného…
 
Nedokončený portrét
(publikováno pod pseudonymem Mary Westmacott)
květen 2019
 
Druhý manžel Agathy Christie Max Mallowan knihu popsal jako téměř autobiografické dílo. Hlavní hrdinka románu Celia je takřka literárním obrazem Agathy Christie. Dětství strávené s imaginárními společníky a starou babičkou, hudební studia v Paříži, pobyt v Káhiře, námluvy s důstojníkem, svatba s pohledným vojákem, rozvod, po kterém zůstane Celia sama se svou dcerou. Manželská krize postihne Celii v době, kdy je již značně otřesena smrtí své matky, a nervové zhroucení na sebe nedá dlouho čekat. Když román končí, je Celii 39 let a je připravena dospět. Autorce bylo v době, kdy se setkala s Maxem Mallowanem, 39 let. Recenze označily Nedokončený portrét za průměrné dílko, které stojí zato si přečíst přinejmenším pro poutavý a zábavný popis dětství hlavní hrdinky.
 
červen 2019
 
Kapitán Hastings se po roce a půl dostává kvůli práci z Jižní Ameriky do Londýna a ihned se vydává za Poirotem. Ten se však právě připravuje na cestu do Ria za zakázkou. Plány mu ovšem překazí neznámý muž, který k němu vpadne do pokoje, a ještě než se zhroutí, napíše na papír číslo 4. Když se probere, vypráví cosi o Velké čtyřce. Tři osoby jsou známy, ale kdo je záhadnou čtyřkou? Poirot si uvědomuje, že jeho cesta do Ameriky ho měla jen odlákat pryč z Anglie. Vydává se tedy na stopu čísla čtyři...
 
srpen 2019
 
Slečnu Marplovou poprosí její bývalá přítelkyně z mládí Ruth van Rydocková, aby navštívila starobylé anglické sídlo Stonygates, kde žije její sestra Carrie  Louise se široce rozvětvenou rodinou. Stonygates ovšem není typickým anglickým sídlem – druhý manžel Carrie Louise si ho vybral k dost podivnému experimentu – udělat z něj jakési nápravné zařízení, či spíše internát pro mladistvé zločince a zkusit je tak vrátit na správnou cestu. Celý tento odvážný projekt však stojí spoustu peněz, a i když by jich měla mít Carrie Louise dost, skutečnost svědčí o něčem jiném.
Slečna Marplová dostala za úkol diskrétně obhlédnout situaci a zmapovat vše, co by jí přišlo podivné. Již brzy po příjezdu opravdu poznává, že všechno není, jak má být, v čemž ji ještě utvrdí návštěva člena správní rady ústavu. Ovšem ještě dříve, než  si mohou sdělit podezřelé okolnosti, dochází k vraždě a na slečně Marplové zůstává tuto vraždu objasnit, což nebude lehký úkol, protože podezřelých a motivů k vraždě je víc než dost.
 
Já nebyl u tebe, když přicházelo jaro
(publikováno pod pseudonymem Mary Westmacott)
říjen 2019
 
Agatha Christie se o tomto románu vyslovila jako o knize, se kterou byla plně spokojena, knize, kterou chtěla vždy napsat a jež měla v její mysli jasné obrysy. Napsala ji za neuvěřitelné tři dny, po kterých se dostavilo naprosté vyčerpání. Jde o příběh Joan, která prožívá osobní krizi ženy středního věku, a snad i zde se Agatha Christie prostřednictvím své hrdinky svěřuje s vlastními pochybnostmi a obavami. Recenze byly velice příznivé, ocenily knihu jako čtivý psychologický portrét poutavě a působivě napsaný a vyzdvihly schopnost autorky vypořádat se se složitou retrospektivní strukturou románu.
 
3× Hercule Poirot 5
listopad 2019
 
 
Ve Vraždě v Mezopotámii anglická opatrovnice Amy Leatheranová se má vrátit z Bagdádu zpět do Anglie, když se dovídá, že jakýsi archeolog, doktor Leidner, shání někoho ke své manželce, která je pod silným nervovým vypětím. Je totiž přesvědčena, že její bývalý manžel, který měl zemřít při železničním neštěstí, je stále naživu a hodlá jí překazit nové manželství. Objevily se dokonce výhružné dopisy a pokusy manželskému páru ublížit. Členové expedice však vše přičítají nevyrovnanosti a představivosti paní Leidnerové. Jednoho dne je ale Louisa Leidnerová nalezena mrtvá. Naštěstí se v oblasti právě vyskytuje i slavný Hercule Poirot a místní úřady ho žádají o pomoc při vyšetřování případu…
 
Kromě povídky Čtyřiadvacet černých kosů / Černý vzadu míří Hercule Poirot k zubaři v Nástrahách zubařského křesla – zde usedá do křesla doktora Morleyho. Několik hodin po lékařské prohlídce volá Poirotovi inspektor Japp. Pana Morleyho totiž nalezli mrtvého. Sebevražda? Nikdo neví o žádném důvodu, který by ho k takovému činu mohl dohnat. Dentistova asistentka byla navíc odlákána pod falešnou záminkou z ordinace…
 
Písařka Sheila Webbová se v románu Hodiny vrátí z oběda a dozvídá se, že si ji na odpoledne objednala jistá slečna Pebmarshová. Sheila se dostaví na danou adresu. Nikdo jí nejde otevřít, a tak plní instrukce, které jí byly tlumočeny, a jde dál. Při čekání na slečnu Pebmarshovou ji zaujme, že je pokoj plný hodin. Chce si je prohlédnout a je celá vyděšená, když při tom objeví mrtvolu. A to přesně ve chvíli, kdy se majitelka vrací domů. Dalším velkým překvapením je to, že slečna Pebmarshová — mimochodem nevidomá — si žádnou písařku neobjednala…
 
prosinec 2019
 
Linnet Ridgewayová má všechno – je mladá, krásná, svobodná a bohatá. Jednoho dne ji navštíví její přítelkyně Jacqueline a nadšeně vypráví o svém snoubenci Simonu Doylovi. Po nějaké době se Hercule Poirot na svém putování po Egyptu setkává s novomanželi Doylovými, avšak paní Doylovou se stala Linnet Ridgewayová. Zanedlouho se jejich o společnost rozšíří i o Jacqueline, která je už nějakou dobu pronásleduje, aby jim překazila jejich štěstí. Linnet se na Poirota obrátí se žádostí o pomoc, ten přislíbí, že si s Jacqueline promluví. Situace se vyhrotí při výletu na parníku, kde dojde k pokusu o vraždu. Pokusem ale vše zdaleka nekončí…

Kromě knih Agathy Christie vyjde v Kalibru druhá próza Andrewa Wilsona, v níž vystupuje Královna detektivek. Po Talentu na vraždu, věnujícímu se záhadnému zmizení v prosinci 1926, autorku obsadil do knihy Jiné zlo, která se odehrává na Kanárských ostrovech.

Audioknihy
OneHotBook vydá další poirotovku v podání Lukáše Hlavici – na jaro je v plánu Zlo pod sluncem. Ve stejném vydavatelství by měla během roku 2019 vyjít i povídková Svědkyně obžaloby.

S audioknihami Agathy Christie přichází i nakladatelství Vyšehrad. To vydá ve spolupráci s Audiostory dva kousky. V lednu vyjde Vražda na fraže, kterou načetli Růžena Merunková (promluvy slečny Marplové) a Otakar Brousek mladší. Na jaře bude následovat Zapomenutá vražda.

Tympanum chystá na leden audioknižní verzi Záhady tří čtvrtin, třetí knihy s Herculem Poirotem, kterou napsala Sophie Hannah. Čte Vasil Fridrich.