V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí vrchního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sureté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi.
Velká čtyřka
The Big Four
Hastings se po roce a půl dostává kvůli práci z Jižní Ameriky do Londýna a ihned se vydává za Poirotem. Ten se však právě připravuje na cestu do Ria za zakázkou. Plány mu ovšem překazí neznámý muž, který k němu vpadne do pokoje, a ještě než se zhroutí, napíše na papír číslo 4. Když se probere, vypráví cosi o Velké čtyřce. Tři osoby jsou známy, ale kdo je záhadnou čtyřkou? Poirot si uvědomuje, že jeho cesta do Ameriky ho měla jen odlákat pryč z Anglie. Vydává se tedy na stopu čísla čtyři...




Tento román vyšel po Vraždě Rogera Ackroyda (1926), a tak od něj nakladatelé očekávali komerční úspěch. Dostavil se. Prodalo se dvakrát tolik výtisků než předchozí knihy. Zřejmě se o to zasloužil i termín vydání – v lednu 1927, tedy jen pár týdnů po záhadném zmizení jeho autorky. Příběh sám o sobě totiž nijak zvlášť povedený není – Poirot se, spolu s Hastingsem a Jappem, ocitají v prostředí mezinárodní špionáže.
Kniha vznikala v období manželské krize manželů Christieových, kdy neměla Agatha na psaní příliš pomyšlení. Potřebovala však peníze a nakladatelství žádalo novinku. Švagr Campbell Christie přišel s nápadem spojit několik příběhů publikovaných v roce 1924 v časopise Sketch. Magazín tehdy zveřejnil seriál 12 povídek „Muž, který byl číslem 4“ (The Man who was No. 4), spojených tématem zločinecké organizace Velká čtyřka. Původní časopisecké verze vyšly v angličtině knižně poprvé teprve v roce 2016; pouze povídka, z níž se stala v románové verzi jedenáctá kapitola Šachový problém, byla po časopiseckém publikování i pozěji vydána také samostatně.
Velká čtyřka může sice zklamat svou zápletkou (jak naznačujeme už výše), ale zaslouží si pozornost kvůli výskytu dvou pozoruhodných postav – Achilla Poirota, bratra slavného Hercula, a Very Rossakoffové, jediné ženy, jejímuž kouzlu belgický génius podlehl.
Komiks
- Les quatre – or. 2006, adaptace a ilustrace Alian Paillou
TV adaptace
- Velká čtyřka, 2013 – epizoda seriálu Hercule Poirot s Davidem Suchetem v hlavní roli