Nástrahy zubařského křesla

One, Two, Buckle My Shoe

Dokonce i Hercule Poirot musí jednou za půl roku podstoupit hrůznou zkušenost — návštěvu zubaře. Usedá tedy do křesla doktora Morleyho. Několik hodin po lékařské prohlídce volá Poirotovi inspektor Japp. Pana Morleyho totiž nalezli mrtvého. Sebevražda? Nikdo neví o žádném důvodu, který by ho k takovému činu mohl dohnat. Dentistova asistentka byla navíc odlákána pod falešnou záminkou z ordinace…

Knižní klub 2002
Knižní klub 2010
Kalibr 2019
Originální rok vydání: 
1940
Zajímavosti: 

Ačkoli byly Nástrahy zubařského křesla vydány za druhé světové války, obsahují pouze letmé zmínky o Hitlerovi a Mussolinim. Agatha Christie ji zřejmě psala někdy v době těsně před německou invazí do Polska v září 1939. Tomu nasvědčují i narážky na fašistickou skupinu mládeže (jejímž předobrazem byla Britská fašistická unie, která se na počátku války rozpadla) a rozhovor Hercula Poirota se zubařem, při němž se druhý jmenovaný vyjadřuje poměrně pozitivně o belgickém králi Leopoldovi. Ten si vysloužil nepřátelský postoj svého vlastního národa i spojenců za svou bezpodmínečnou kapitulaci Němcům v roce 1940.

Kniha je jednou z těch, ve kterých Agatha Christie použila rýmovačku. Ta má jistou spojitost s dějem, jednotlivé rýmy jsou zároveň nadpisy kapitol.

Hlavní postavy: 
Další zpracování: 

TV adaptace