Anne Beddingfeldová, mladá a inteligentní žena se smyslem pro dobrodružství, se po skonu svého otce ocitne v tíživé situaci a přemýšlí, jak naložit se životem. Osud však rozhodne za ni, když se v londýnské podzemní dráze stane svědkyní podivného úmrtí neznámého muže. Poté co vyjde najevo, že nešťastná událost souvisí s objevením uškrcené ženy v sídle člena parlamentu sira Eustace Pedlera, Anne se rozhodne přijít celé věci na kloub. Stopy i náhoda ji zavedou až do Jižní Afriky a během pátrání se seznámí s několika rázovitými i tajemnými postavami, mezi nimiž nakonec potká lásku i odhalí nebezpečného zločince přezdívaného Plukovník.
Nástrahy zubařského křesla
One, Two, Buckle My Shoe
Dokonce i Hercule Poirot musí jednou za půl roku podstoupit hrůznou zkušenost — návštěvu zubaře. Usedá tedy do křesla doktora Morleyho. Několik hodin po lékařské prohlídce volá Poirotovi inspektor Japp. Pana Morleyho totiž nalezli mrtvého. Sebevražda? Nikdo neví o žádném důvodu, který by ho k takovému činu mohl dohnat. Dentistova asistentka byla navíc odlákána pod falešnou záminkou z ordinace…
Ačkoli byly Nástrahy zubařského křesla vydány za druhé světové války, obsahují pouze letmé zmínky o Hitlerovi a Mussolinim. Agatha Christie ji zřejmě psala někdy v době těsně před německou invazí do Polska v září 1939. Tomu nasvědčují i narážky na fašistickou skupinu mládeže (jejímž předobrazem byla Britská fašistická unie, která se na počátku války rozpadla) a rozhovor Hercula Poirota se zubařem, při němž se druhý jmenovaný vyjadřuje poměrně pozitivně o belgickém králi Leopoldovi. Ten si vysloužil nepřátelský postoj svého vlastního národa i spojenců za svou bezpodmínečnou kapitulaci Němcům v roce 1940.
Kniha je jednou z těch, ve kterých Agatha Christie použila rýmovačku. Ta má jistou spojitost s dějem, jednotlivé rýmy jsou zároveň nadpisy kapitol.
TV adaptace
- Jedna, dva, má bota = Nástrahy zubařského křesla — v rámci TV seriálu Hercule Poirot (David Suchet v hlavní roli), 1992 = DVD Agatha Christie Poirot 19, Amercom 2009