Hodiny

The Clocks

Písařka Sheila Webbová se vrátí z oběda a dozvídá se, že si ji na odpoledne objednala jistá slečna Pebmarshová. Sheila se dostaví na danou adresu. Nikdo jí nejde otevřít, a tak plní instrukce, které jí byly tlumočeny, a jde dál. Při čekání na slečnu Pebmarshovou ji zaujme, že je pokoj plný hodin. Chce si je prohlédnout a je celá vyděšená, když při tom objeví mrtvolu. A to přesně ve chvíli, kdy se majitelka vrací domů. Dalším velkým překvapením je to, že slečna Pebmarshová — mimochodem nevidomá — si žádnou písařku neobjednala…

Knižní klub 2000
Knižní klub 2010
Kalibr 2019
Originální rok vydání: 
1963
Zajímavosti: 

Poirotův případ Hodiny je výjimečný tím, že se v něm proplétají dvě spolu téměř naprosto nesouvisející zápletky. Ta špionážní byla údajně inspirována skutečnou událostí z předešlého roku. Hercule Poirot v této knize spolupracuje na vyšetřování s Colinem Lambem, jehož otec je Poirotovým dobrým přítelem a kolegou. Lamb považoval za vhodné, vzhledem k profesi, ve které působí, si raději změnit jméno, aby nebyl se svým otcem zbytečně příliš spojován. Kdo je oním otcem? Agatha Christie nám mezi řádky naznačuje, že by to mohl být policista Battle.

Za pozornost stojí i Poirotovo hodnocení literárních detektivů a jejich autorů (všichni uvedení spisovatelé jsou buďto po smrti nebo si je Agatha Christie vymyslela, mezi nimi i Ariadne Oliverová; nedovolila Poirotovi vyjadřovat se o kvalitách žijících autorů). Poirot v podstatě vyjadřuje názory své stvořitelky, neboť s obdobným hodnocením se setkáváme i v jejím Vlastním životopise.

Detektiv: 
Hlavní postavy: 
Další zpracování: 

Audiokniha

  • Hodiny – čte Lukáš Hlavica, vydal OneHotBook v roce 2021

TV zpracování