Greenshawova kratochvíle

Greenshaw’s Folly

Spisovatel Raymond West na začátku příběhu se svým přítelem literárním kritikem navštíví Greenshawovu kratochvíli, výstřední dům, kvůli kterému skončil původní majitel na mizině. Teď v něm bydlí paní Katherine Greenshawová se svou hospodyní a zahradníkem. Využívá přítomnosti obou mužů k sepsání své poslední vůle, v níž odkazuje majetek své hospodyni. Raymond West pak o všem vykládá své manželce, její neteři a také své tetičce Jane Marplové. Ještě než dochází k vraždě, slečna Marplová už zkoumá jednu záhadnou poznámku, kterou pronesla paní Greenshawová...

S povídkou se pojí pozoruhodná publikační historie: Nejprve vznikla novela Greenshoreova kratochvíle, jež anglicky vyšla poprvé až v roce 2013 (česky roku 2016 ve sbírce Tři slepé myšky, komponované Knižním klubem). Příběh se totiž v polovině 50. let, kdy ho Christie napsala, ukázal nevydatelný. Na povídku dlouhé, na samostatnou knihu zase krátké. Novelu, jejíž práva měla být věnována exeterské diecézi, tak nahradila právě tato povídka se slečnou Marplovou. Zápletka je ovšem jiná a podobný je pouze název. Tehdy nepublikovanou novelu Christie rozšířila do románové Hry na vraždu s Herculem Poirotem.
 

Odeon 1977
Odeon 1987
Garamond 2010
Knižní klub 2015
Detektiv: 
Další zpracování: 

Audiokniha

  • Greenshawova Kratochvíle — nezkrácená audiokniha, čte Jane Hermachová, vydalo Tympanum, 2015

TV adaptace

  • Greenshawova Kratochvíle, 2013 — epizoda seriálu Slečna Marplová (v hlavní roli Julia McKenzie), příběh kombinuje motivy stejnojmenné povídky a povídky Znamení (ze Třinácti záhad)