Temný cypřiš

Sad Cypress

Elinor Carlislová se ocitla před soudem, obviněná z vraždy Mary Gerrardové. Celý příběh však začal v den, kdy Elinor a její snoubenec Roddy obdrželi anonymní dopis. Neznámý pisatel je vyzývá, aby si dali pozor na někoho, kdo se snaží vloudit do přízně Elinořiny tety Laury a dopomoci si tak k jejímu nemalému dědictví. Elinor a Roddy se jedou na vážně nemocnou tetu podívat a zjistí, že tou záhadnou osobou je Mary, dcera správce, se kterou si oba jako děti hrávali. Roddy se do ní okamžitě bláznivě zamiluje. Teta Laura umírá, aniž by po sobě zanechala poslední vůli. Když přijede Elinor vyklidit její dům, přijde ji na pomoc i Mary a jedna z ošetřovatelek…

Knižní klub 1999
Knižní klub 2008
Knižní klub 2018
Kalibr 2023
Originální rok vydání: 
1940
Zajímavosti: 

Temný cypřiš by mohla být dobrá kniha, ale uškodilo jí to, že se v ní objevil Poirot. Stále jsem měla pocit, že mi na ní něco vadí, ale na to, co to je, jsem přišla, až když jsem si ji po nějaké době znovu přečetla.’ To prohlásila o svém 35. detektivním počinu Agatha Christie v únoru 1966 v rozhovoru pro londýnské Sunday Times. Kritici (a pravděpodobně ani většina čtenářů) s autorkou však nesouhlasili. Jde o knihu, která se od ostatních detektivních románů Královny zločinu odlišuje větším emocionálním nábojem a poměrně silným elegickým laděním.

Temný cypřiš věnovala autorka Peterovi a Peggy McLeodovým, lekářskému manželskému páru, který vedl ve třicátých letech činnost nemocnice v syrském Mosulu. Tedy v době, kdy se do Sýrie Max a Agatha Mallowanovi často vydávali na archeologické výpravy.

Název knihy (v originále Sad Cypress) Agatha Christie převzala ze Shakespearova Večeru tříkrálového. Shakespeare ji tak inspiroval jako v případě Času přílivu / Na vrcholu vlny nebo anglického názvu detektivky známé česky jako Dům u kanálu.

Doktor Peter Lord, který kontaktuje Hercula Poirota, říká, že o něm slyšel od Stillingfleeta – to je narážka na povídku Sen, publikovanou ve sbírce Královský rubín.
Detektiv: 
Další zpracování: 

TV