Tragédie o třech jednáních

Three Act Tragedy

Stárnoucí slavný herec uspořádá pro své přátele a známé večírek, který však skončí smrtí jednoho z nich. Hercule Poirot, který byl rovněž mezi pozvanými, odmítá uvěřit ve vraždu, protože si vůbec neumí představit, jak by mohla být spáchána, a vše pokládá za nešťastnou náhodu. Když však dojde k dalším podobným zločinům, musí svůj úsudek radikálně opravit a vydat se po stopách vraha.

Karel Voleský 1940
Vyšehrad 1989
Knižní klub 2014
Originální rok vydání: 
1935
Zajímavosti: 

Pan Satterthwaite se objevuje v povídkách s tajemným Harley Quinem, ale kromě toho vystupuje i v tomto poirotovském románu, stejně jako v povídce Zrcadlo mrtvého muže ze sbírky Vražda v postranní ulici. V obou televizních adaptacích (viz níže) jeho postava ovšem chybí.

Román byl publikován nejprve ve Spojených státech, a to na pokračování i knižně, což není jediný případ v tvorbě Agathy Christie, kdy došlo k vydání ve Velké Británii až po USA. V tomto případě se však americká a britská verze, z níž pochází český překlad, liší. Došlo ke změně důvodů, které ke zločinům vedly, v té souvislosti i k úpravám některých pasáží, v nichž jsou skryty příslušné stopy.
Konkrétní podrobnosti (včetně identity vraha) lze nalézt v Promyšlených vraždách Agathy Christie z pera Johna Currana.

Detektiv: 
Další zpracování: 

Alternativní název

  • Nikotin

TV