„Lámou se srdce,“ podtrhla si Lillian Dawsonová pečlivě v knize. „Láskyplné vztahy umírají.“
Ale umírají i lidé – a Lillian Dawsonovou najdou zavražděnou v trvalkovém záhonu Clary Morrowové, která ve Three Pines právě slaví svou první samostatnou výstavu. Zapadlá vesnice se díky shromáždění umělců i znalců umění proměnila načas ve svět, kde každý tah štětcem, každá stínohra hrají osudovou roli. Kde za každým úsměvem číhá úšklebek. A každý láskyplný vztah skrývá zlomené srdce. Vrchní inspektor Gamache příjíždí se svým týmem, aby odhalil pravdu. Co se však nabízí jejich očím: skutečnost, nebo jen světelný klam?
Záhada Modrého vlaku
The Mystery of the Blue Train
Slavným luxusním Modrým vlakem cestuje obvyklá sestava výjimečných osobností, včetně Hercula Poirota a atraktivní Ruth Ketteringové, dcery amerického milionáře. Její manželství rozhodně není podařené, a tak jí otec pro útěchu koupil vzácný rubín. Ruth se i s rubínem vydává za svou skutečnou láskou právě Modrým vlakem. Cestou se seznamuje s Katherine, které vylíčí své trápení. Později je Katherine udivena, když spatří jakéhosi muže, kterak váhavě přešlapuje před kupé, jež patří Ruth, a pak do něj vstoupí. Druhého dne ráno se něco děje – policie vyslýchá cestující ohledně vraždy Ruth Van Aldin Ketteringové...




Knihu Záhada Modrého vlaku považovala Agatha Christie za nejhorší detektivku, jakou kdy napsala. Zřejmě se na tomto pocitu podepsal fakt, že na ní pracovala po dramatických událostech konce roku 1926 (úmrtí matky, rozpad manželství, záhadné zmizení). Do psaní vůbec neměla chuť, ale potřebovala peníze. Tehdy se z ní, podle jejích vlastních slov, stal opravdový profesionál, neboť pracovala, i když se jí nechtělo. Recenze ani čtenáři autorčin názor na její dílo nesdíleli, román se slušně prodával. Zajímavostí pro skalní čtenáře je několik zmínek o městečku St Mary Mead, ve kterém žije slečna Marplová. Její jméno se však v knize neobjevuje. Snad ale nebude pouhou náhodou, že Záhada Modrého vlaku vyšla ve stejném roce, kdy byly v časopise Sketch otištěny první příběhy s „tetou” Jane. Anne Hart, autorka knihy Slečna Marplová – Život a doba ovšem tvrdíla, že se jedná o dva odlišné St. Mary Meady.
Pro tento román použila Agathy Christie – jako později třeba u Cynkáli v šampaňském – námět dřívejší povídky, konkrétně příběhu Plymoutský expres (ze sbírky Rané případy Hercula Poirota).
Vydání 1999, 2009 a 2016 vyšla v překladu Věry Poláčkové. Vydání 2021 v překladu Veroniky Volhejnové.
TV
- Záhada Modrého expresu – v rámci TV seriálu Hercule Poirot, 2005 (David Suchet v hlavní roli) = DVD Agatha Christie Poirot 36, Amercom 2010
Komiks
- Záhada Modrého vlaku – or. 2005, Knižní klub 2009, adaptace a kresby Marc Piskic
Doporučuje
