Anne Beddingfeldová, mladá a inteligentní žena se smyslem pro dobrodružství, se po skonu svého otce ocitne v tíživé situaci a přemýšlí, jak naložit se životem. Osud však rozhodne za ni, když se v londýnské podzemní dráze stane svědkyní podivného úmrtí neznámého muže. Poté co vyjde najevo, že nešťastná událost souvisí s objevením uškrcené ženy v sídle člena parlamentu sira Eustace Pedlera, Anne se rozhodne přijít celé věci na kloub. Stopy i náhoda ji zavedou až do Jižní Afriky a během pátrání se seznámí s několika rázovitými i tajemnými postavami, mezi nimiž nakonec potká lásku i odhalí nebezpečného zločince přezdívaného Plukovník.
Potíže v zálivu Pollensa
Problem at Pollensa Bay
Povídková kniha byla vydána poprvé ve Velké Británii až roku 1991 (tedy patnáct let po smrti Agathy Christie) a zařazeno bylo do ní osm detektivních příběhů, které předtím byly knižně vydány pouze ve Spojených státech.
Pozoruhodná je tím, že se zde objevují hned tři detektivové Agathy Christie, byť každý samostatně — Parker Pyne řeší titulní příběh Potíže v zálivu Pollensa a případ Záhada na regatě, Hercule Poirot vystupuje v povídkách Druhá gong a Žlutý kosatec, tajemný Harley Quin se objevuje v příbězích Pestrobarevný čajový servis a Detektivové lásky. Ve dvou povídkách — Pes na první místě a Květ magnolie — žádný z detektivů Agathy Christie nevystupuje.
Poirotovské povídky mohou pozorným čtenářům připomenout jiné detektivky Agathy Christie. Žlutý kosatec posloužil jako námět pro román Cyankáli v šampaňském (1945), Druhý gong byl později přepracován na povídku Zrcadlo mrtvého muže (v knize Vražda v postranní ulici, 1937).
Povídková kniha vyšla česky souborně poprvé v roce 2011, povídky Záhada na regatě a Druhý gong však byly již předtím publikovány v antologii Muž v mlze (1977, ed. Jan Zábrana).
