Vražda v postranní ulici

Murder in the Mews

Pouhé čtyři povídky by mohly vzbuzovat dojem krátké knihy, oproti jiným sbírkám se ovšem jedná až na poslední příběh o delší povídky. Ve všech vystupuje Hercule Poirot.
Děj se odehrává na různých místech – v Londýně, na anglickém venkově, ale i na ostrově Rhodos – a řeší se v nich různé zločiny: Poirot si musí shodou okolností ve dvou povídkách poradit s případem úmrtí v zamčeném pokoji, kdy není jasné, jestli jde o vraždu nebo sebevraždu, ale dokáže rovněž vyšetřit krádež významných vojenských dokumentů a pokouší se zabránit vraždě v případě manželského trojúhelníku.

Knižní klub 2009
Knižní klub 2016
Originální rok vydání: 
1937
Zajímavosti: 

Každá z obsažených povídek se nějakým způsobem podobá jinému textu Agathy Christie. 
Vražda v postranní ulici má sice původní příběh, avšak určité aspekty rozuzlení jsou obdobné jako v Záhadě z Market Basing, obsažené v Raných případech Hercula Poirota
Podivná krádež je rozšířená verze Plánů k ponorce, žařazených též do Raných případů. Obdobně Zrcadlo mrtvého muže je rozšířenou verzí povídky Druhý gong (ze sbírky Potíže v zálivu Pollensa). V obou případech vyšla první verze nejprve časopisecky a až při knižním vydání byla publikována delší varianta.
Motivy povídky Trojúhelník na ostrově Agatha Christie použila pro pozdější román Zlo pod sluncem. To, že v rámci seriálu Hercule Poirot v hlavní roli s Davidem Suchetem vznikla jak adaptace Trojúhelníku na ostrově, tak Zla pod slunce, snad ovšem dobře ukazuje, že si člověk, pohlcený dějem, podobnost ani nemusí uvědomit.

TV zpracování