Agatha Christie v roce 2016

Soupis christieovského dění během roku 2016.

Knihy
Knižní klub vydal tyto knihy Agathy Christie:

Kromě toho vyšly všechny tři prozaické verze divadelních her Agathy Christie, které zpracoval Charles Osborne – tedy Černá káva, Neočekávaný host a Pavučina.
Vydána byla též Zavřená truhla, druhá kniha s Herculem Poirotem, kterou napsala Sophie Hannah.
Jaké tituly plánuje Knižní klub vydat v roce 2017, uvádíme v samostatném příspěvku

Nakladatelství Garamond v letošním roce nevydalo žádnou dvojjazyčnou knihu povídek s Herculem Poirotem. Nakladatelství Infoa však vydalo zkrácenou a upravenou dvojjazyčnou verzi Vraždy na faře – knize se ještě budeme věnovat v samostatném příspěvku.

Audioknihy
Agentura Kristián a Tympanum společně vydaly audioknihu Záhada na zámku Styles v podání Jaromíra Meduny. Tympanum publikovalo též audioknižní verzi Zavřené truhly, kterou čte Martin Hruška.

Divadlo
V Česku měla premiéru dvě další nastudování Pasti na myši. Klasiku krátce za sebou uvedlo zlínské a mostecké divadlo.

Televize (a film)
Ve Francii byly uvedeny premiérové epizody z cyklu Malé vraždy Agathy Christie. Adaptována byla povídka Únos Johnnieho Waverlyho a romány Plavý kůň, Vražda na faře, Karibské tajemství a Záhada na zámku Styles.
V Británii měla premiéru dvojdílná adaptace na motivy povídky Svědkyně obžaloby.
Ohlášeno bylo několik chystaných projektů. Kromě dalších dílů Malých vražd (na motivy Prasklého zrcadla a Muže v hnědém obleku) by v roce 2017 mohla být uvedena alespoň Zkouška neviny, první ze sedmi dalších adaptací detektivek Agathy Christie, které chystá BBC. Téměř po 30 letech, kdy vznikaly pouze televizní adaptace detektivek Agathy Christie, dojde také na dvě filmové premiéry: uvedena bude už dříve avizovaná Vražda v Orient-expresu a rovněž méně zmiňované Hadí doupě. Na rok 2018 se chystá filmová adaptace Svědkyně obžaloby.

PC
Pro formáty PC, Mac, PlayStation 4 a Xbox One vyšla hra vycházející z knihy Vraždy podle abecedy.