Agatha Christie v roce 2017

Připravili jsme tradiční soupis christieovského dění během minulého roku. V článku shrnujeme knižní, audioknižní, filmový, televizní, rozhlasový i divadelní provoz.

Knihy
Knižní klub (KK) vydal tyto detektivky Agathy Christie:

V KK také vyšly Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie od Johna Currana. Jde o aktualizované a souborné vydání předchozích dvou autorových knih, které rovněž vyšly česky (Utajené zápisníky Agathy ChristiePromyšlené vraždy Agathy Christie).
Kromě toho v KK vyšla kniha logických hádanek, matematických úkolů a zčásti též detektivních příběhů k vyřešení Hádanky a hlavolamy Hercula Poirota, které napsal Tim Tedopulos. 
Jaké tituly plánuje KK vydat v roce 2018, uvádíme v samostatném příspěvku

Nakladatelství Infoa však vydalo zkrácenou a upravenou dvojjazyčnou verzi Vraždy na faře (původně ohlašováno již na rok 2016).

V nakladatelství Jota byla publikována kniha Žena v Orient expresu, v níž vystupuje Agatha Christie. 

Audioknihy
Agentura Kristián a Tympanum společně vydaly audioknihu Opona v podání Jaromíra Meduny.
OneHotBook vydal na audioknize Vraždu v Orient-expresu v podání Lukáše Hlavici.

Dramatizace
Český rozhlas po dlouhé době uvedl novou dramatizaci některého z příběhů Agathy Christie. Šlo o špionážní příběh N či M? s Pentličkou a Tommym Beresfordovými a v hlavních rolích se objevili Miroslava Pleštilová a Robert Jašków.
Na Slovensku byla o Vánocích v premiéře uvedena dramatizace Vražda na Níle. Jak plyne z názvu, nešlo o adaptaci původní knihy, ale divadelní hry, kterou Agatha Christie napsala až po prozaické verzi. Z divadelního nastudování vyhodila postavu Hercula Poirota, ale do slovenské dramatizace byl vrácen. Zatímco ostatní postavy mluvily pochopitelně slovensky, Poirot hovořil česky – hlasem Jaromíra Meduny.

Divadlo
V Česku mělo premiéru další nastudování Pasti na myši. Po zlínském a mosteckém divadle, které kus zařadily v roce 2016, představení uvedlo také Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni. V roli seržanta Trottera hraje člen Společnosti Agathy Christie Marek Mikulášek.
Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami nastudovalo pod názvem A pak už tam nezbyl ani jeden divadelní verzi Deseti malých černoušků.
Ze zahraničního dění je třeba zmínit vznik dramatizace Vraždy v Orient-expresu, uvedené ve Spojených státech. V Londýně jde aktuálně kromě Pasti na myši navštívit také nové nastudování Svědkyně obžaloby

Film
Nejsledovanější christieovskou událostí roku 2017 byla premiéra nové filmové verze Vraždy v Orient-expresu v hlavní roli s Kennethem Branaghem, který snímek zároveň režíroval. Už teď je oficiální, že s Branaghem jako Poirotem vznikne rovněž Smrt na Nilu.
Jen tři dny před Vraždou (britská premiéra 3. listopadu) bylo v italských kinech uvedeno Hadí doupě. Přisoudit mu však, že je první anglicky mluvenou filmovou adaptací díla Agathy Christie téměř po 30 letech? Je to totiž komplikované: film se objevil legálně ke stažení, poté ho vysílala britská televizní stanice Channel 5 a až poté byl uveden v amerických kinech.
A další plány kromě Smrti na Nilu? Můžeme očekávat, že se začnou objevovat informace o obsazení filmové adaptace Svědkyně obžaloby, jejímž režisérem bude Ben Affleck.

Televize
Ve Francii byly uvedeny premiérové epizody z cyklu Malé vraždy Agathy Christie. Adaptovány byly romány Prasklé zrcadlo, Muž v hnědém obleku, Třetí dívka.
V Japonsku měla premiéru dvoudílná televizní adaptace na motivy Deseti malých černoušků.
V Británii měla mít premiéru třídílná adaptace na motivy Zkoušky neviny, natočená podle scénáře Sharah Phelps, která v předchozích letech adaptovala Deset malých černouškůSvědkyni obžaloby. Kvůli tomu, že jeden z herců čelí obvinění, bylo plánované uvedení zrušeno. Scény budou přetočeny s novým představitelem, termín posunuté premiéry zatím zveřejněn nebyl.
Ohlášeno bylo několik chystaných projektů. V roce 2018 budou uvedeny další díly Malých vražd (na motivy Tragédie o třech jednáníchVánoc Hercula Poirota). V blíže nespecifikované době by měl vzniknout švédský seriál na motivy detektivek Agathy Christie a také jihokorejský seriál, v němž se ze slečny Marplové stane slečna Ma. Již z roku 2016 jsou v plánu další televizní adaptace, které chystá BBC