Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota

The Labours of Hercules

Hercula Poirota navštěvuje v jeho bytě oxfordský profesor Burton. Baví se spolu o Poirotově křestním jménu a dostanou se rovněž k antice – k herkulovským úkolům. Belgický detektiv se druhý den pustí do studia materiálů na téma Herkules a rozhodne se, že už vyřeší jen dvanáct případů (jak se plete...); takové, které se nějakým způsobem budou podobat dvanácti herkulovským úkolům. Při vyšetřování různých záhad se Poirot dostane na anglický venkov, ale i do Švýcarska, Francie či na Balkán.

Knižní klub 1994
Knižní klub 2006
Knižní klub 2014
Knižní klub 2016
Originální rok vydání: 
1947
Zajímavosti: 

Jak vyplývá z nalezených, zpracovaných a vydaných zápisníků Královny detektivek (Utajené zápisníky Agathy Christie), původně byl poslední úkol – Únos Kerbera – zpracován zcela odlišným způsobem. Autorka však zřejmě usoudila, že tak, jak je napsaný, je nevydatelný a právě tuto verzi odmítli v časopise The Strand, kde přitom všechny předchozí herkulovské případy vyšly. Napsala tak novou povídku, zařazenou až do knižního vydání. Původní varianta je obsažena ve zmíněných Utajených zápisnících od Johna Currana a najdete ji také v souboru Tři slepé myšky, sestaveném Knižním klubem.
Závěrečná povídka stojí za pozornost rovněž proto, že se v ní znovu (potřetí a naposledy) objevuje ruská hraběnka Vera Rosakoffová, jež si získala milostný zájem samotného Hercula Poirota. 

Ostatní povídky vycházely ve zmíněném časopise The Strand v letech 1939 a 1940, pro knižní vydání Christie doplnila úvod, v němž se Poirot začíná zajímat o herkulovské téma.

Audiokniha

  • Herkulovské úkoly pro Hercula Poirta – nezkrácená verze obsahující všechny povídky, čte Ladislav Frej, vydal Kristián 2015

TV adaptace

  • Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota, 2013 – epizoda seriálu Hercule Poirot v hlavní roli s Davidem Suchetem; do jedné 90minutové epizody zařazeny motivy z povídek Laň z Arkádie, Erymanthský kanec, Stymfálští ptáci, Hippolytin pás a Únos Kerbera