Královský rubín

The Adventure of the Christmas Pudding

Knihu tvoří pět povídek s Herculem Poirotem a jedna se slečnou Marplovou.
V krátké předmluvě Agatha Christie uvádí, že kniha je určena k vánočnímu hodování (připomeňme, že v Británii vycházely novinky Agathy Christie na podzim pod heslem Christie for Christmas, Christie k Vánocům) jakožto Výběr šéfkuchaře, kterým je – pochopitelně – ona. Jednotlivé povídky pak označuje za různé chody slavnostní hostiny. Hlavním chodem je Královský rubín, jenž je pro ni připomínkou Vánoc, když byla mladá, a Záhada španělské truhly, předkrmy Greenshawova kratochvíle (v ní vystupuje slečna Marplová), Sen a Outsider a moučníkem Čtyřiadvacet černých kosů

Knižní klub 2015
Knižní klub 2015
Originální rok vydání: 
1960
Zajímavosti: 

České vydání z roku 2015 respektuje uspořádání originálu, který je jednou ze 14 britských povídkových sbírek Agathy Christie, z nichž se vychází při vydávání jejího díla v češtině. Před rokem 1989 se ovšem v českých překladech povídkové dílo Agathy Christie vydávalo pouze výběrově, řazené do různých antologií. S výjimkou Outsidera, který podle dostupných informací česky dosud nevyšel, a to ani časopisecky, tak byly všechny ostatní povídky v češtině již rozstroušeně publikovány.
Povídky s Poirotem vyšly v anglickém originále nejprve časopisecky v letech 1923–1941, Čtyřiadvacet černých kosů jako vůbec poslední povídka s Poirotem. V případě Královského rubínu Záhady španělské truhly však jde o přepracované verze příběhů. Původní varianty Vánoční dobrodružství (časopisecky už 1923) a Záhada bagdádské truhly (1932) jsou dostupné v souboru Dokud světlo nepohasne (1997).
Greenshawova kratochvíle se slečnou Marplovou vyšla časopisecky v roce 1956. S ní se ostatně pojí zase jiné publikační složitosti, jež uvádíme v profilu příslušné povídky.