Agatha Christie v roce 2015

Jako i v předchozích letech přinášíme tradiční přehled titulů Agathy Christie (nebo knih souvisejících s jejím dílem), které v češtině vyšly v průběhu letošního roku. Ten byl zcela zásadní, protože došlo ke zkompletování oblíbené černé řady, a neměli bychom zapomenout, že 15. září uplynulo 125 let od narození Agathy Christie. Rekapitulujeme též informace týkající se zahraničního dění.
 
Tituly Agathy Christie v Knižním klubu
V tzv. černé řadě už byly vydány pouze knihy, které Knižní klub dosud nepublikoval. Ty zároveň vyšly i ve variantě s novou grafickou úpravou (přebal a větší formát):
Reedice poirotovských knih, které v Knižním klubu již dříve vyšly, se objevily jen ve verzi s novou grafickou úpravou:
Jak už jsme psali, na začátek roku 2016 se z prosince posouvá vydání Kapsy plné žita (již jen edice s novou grafickou úpravou), v níž vystupuje slečna Marplová, a 3× Hercule Poirot, do které jsou zařazeny romány Záhada na zámku Styles, Karty na stole a Hra na vraždu (tedy knihy letos vydané samostatně). 
V Knižním klubu dále vyšla vzpomínková kniha Davida Sucheta Poirot a já a kompilace detektivových citátů Malé šedé buňky: Jak to vidí Poirot.
 
Garamond
Nakladatelství Garamond vydalo letos jedinou dvojjazyčnou knihu Agathy Christie, a to Případ ztracené závěti.
 
Tymanum
Vydavatelství Tympanum navázalo na povídky s Herculem Poirotem krátkými příběhy se slečnou Marplovou, které Jan Zábrana vybral a přeložil do antologie Muž v mlze. V podání Jany Hermachové vyšly postupně všechny do knihy zařazené povídky s touto amatérskou pátračkou, tedy Greenshawova Kratochvíle, Vražda krejčovským metrem, Čtyři podezřelí a Vyprávění slečny Marplové.
Kromě toho nechalo Tympanum znovu načíst Vraždy s monogramem Sophie Hannah (první verze byla pořízena ve spolupráci s knihovnou pro nevidomé). Nově čte Michal Zelenka.
 
Kristián
Agentura Kristián vydala – také v nezkrácené verzi – audioknihu Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota. Povídky načetl Ladislav Frej a audiokniha je k dispozici v běžné verzi i v luxusnějším balení.

Zahraniční dění
Na začátku roku byla uvedena dvojdílná japonská adaptace Vraždy v Orient-expresu, filmová verze s Kennethem Branaghem v hlavní roli se chystá. V plánu je rovněž americký seriál, ve kterém se ze slečny Marplové stane mladá pátračka.
Geraldine McEwan, zatím předposlední představitelka této postavy, kterou ztvárnila v seriálu Slečna Marplová (v prvních epizodách před vystrídáním Juliou McKenzií), zemřela koncem ledna.
BBC vysílala šestidílný seriál Partners in Crime s Tommym a Pentličkou, na Vánoce bude zařazena třídílná adaptace Deseti malých černoušků. Knižní předloha se ostatně v mezinárodním hlasování při příležitosti 125 let od narození Agathy Christie opět stala její čtenářsky nejoblíbenější knihou.
V rámci francouzského cyklu Malé vraždy podle Agathy Christie byly uvedeny nové díly (podle knih Vždyť je to hračka, Zlatá brána otevřená, Smrt staré posluhovačky, Oznamuje se vražda) a další se chystají.
Využilo se i nových formátů, na podzim byla spuštěna interaktivní aplikace Mr. Quin (dostupná je zatím pouze pro zařízení firmy Apple).
A ať už se nám to líbí, nebo ne, bylo oznámeno, že v září 2016 vyjde druhá poirotovka od Sophie Hannah.
To nejvýznamnější ze zahraničního dění na závěr: Julius Green objevil neznámé divadelní hry Agathy Christie, o kterých pojednává v knize Curtain Up.