Ohlédnutí 2020

V článku shrnujeme, jaké knihy a audioknihy vyšly v češtině v roce 2020. Dočkali jsme se reedic detektivek Agathy Christie, ale i dílčích nových textů, včetně povídky, která v češtině dosud nebyla publikována. Vyšel rovněž autorizovaný životopis Agathy Christie, který napsala Janet Morgan, a autobiografie Davida Sucheta. Audioknih vyšlo letos rekorních devět, včetně Černé kávy.

Knihy

Kalibr vydal samostatně čtyři romány:

Dále Kalibr vydal další soubor se třemi poirotovskými příběhy, a to už knihu 3× Hercule Poirot 6, čítající detektivky Vražda Rogera AckroydaPět malých prasátekPo pohřbu.

Vyšel taky box, který obsahuje první a poslední knihu s Herculem Poirotem – Záhadu na zámku Styles a Oponu. Samotné romány doplňují další texty, které vychází česky poprvé, včetně článku Agathy Christie o jedech v detektivkách nebo Poirotova dopisu autorčinu americkému nakladateli. Více o souboru píšeme zde.

Antologie Poslední seance zahrnuje povídky s tajemným, hororovým či duchařským laděním, které až na jednu česky už vyšly. Poprvé v češtině vychází povídka Žena Kénijce.

Na knihu citátů Hercula Poirota Malé šedé buňky (česky v roce 2015) letos navázala obdobná publikace citátů amatérské pátračky To je vražda, řekla: Jak to vidí slečna Marplová.

V Ikaru, který jako Kalibr spadá do skupiny Euromedia Group, vyšel Vlastní životopis Agathy Christie.

Vydání Smrti na Nilu s filmovou obálkou bylo odloženo na rok 2021, stejně jako čtvrtý román s Poirotem, který napsala Sophie Hannah.

A co jiná nakladatelství?

Nakladatelství Slovart vydalo knihu Agatha Christie – Životopis, kterou se svolením rodiny královny detektivek napsala Janet Morgan.

V nakladatelství Moba vyšla biografie čestného člena Společnosti Agathy Christie Davida Sucheta Za objektivem – Můj život.

 

Audioknihy

Rok 2020 byl rekordní, pokud jde o příběhy Agathy Christie na audioknihách.

Albatros Media (nově pod značkou Voxi) a vydavatelství Audiostory pokračovaly s příběhy slečny Marplové. Postupně vyšla Mrtvá v knihovněVlak z PaddingtonuSmysluplná vražda. Na všech patří promluvy slečny Marplové Růženě Merunkové, s ní čte Mrtvou v knihovně a Smysluplnou vraždu Otakar Brousek mladší a Vlak z Paddingtonu Jitka Ježková.

Tympanum publikovalo Zkoušku neviny v podání Aleše Procházky.

OneHotBook vydal další dvě audioknihy, které načetl Lukáš Hlavica – tituly Smrt na Nilu a Viděla jsem vraždu. Romány s Poirotem doplnila povídková audiokniha Svědkyně obžaloby s příběhy v podání různých herců. Plavý kůň v podání Petra Jeništy, původně plánovaný na rok 2020, vyjde nakonec začátkem roku 2021.

Jedno- nebo vícehlasou četbu ostatních audioknih doplnila Audiotéka zpracováním původní divadelní hry Agathy Christie – vydala Černou kávu, na níž jako Hercule Poirot účinkuje Jaromír Meduna a dále hrají třeba Daniela Kolářová, Jiří Plachý, Simona Postlerová nebo Jan Meduna. Kromě toho Audiotéka vydala Nultou hodinu, kterou načetl Zdeněk Kupka.

Závěrem audioknižního výčtu musíme zmínit Český rozhlas, který koncem roku 2020 uvedl jako četbu na pokračování román Nedokončený portrét v podání Jana Vlasáka.

Divadlo a film

Rok 2020 chození do divadla nepřál. V lednu nicméně stihly proběhnout dvě premiéry. Po kladenském divadle (v prosinci 2019) zařadily Vraždu v Orient expresu, kterou z románové podoby převedl Ken Ludwig, také česká scéna Těšínského divadla a Divadlo F. X. Šaldy Liberec.

Premiéra Smrti na Nilu byla nejprve z října přesunata na prosinec a poté na neurčito. V době zveřejnění tohoto článku je česká premiéra filmu stanovena na 16. září 2021.

S přispěním Společnosti Agathy Christie

Na českých vydáních knih se podíleli členové Společnosti Agathy Christie. Doplňkové texty v kompletu Stylesu a Opony přeložil Jan Čermák, zakladatel Společnosti Agathy Christie. České vydání citátů slečny Marplové připravila a chybějící texty přeložila současná předsedkyně Jana Ohnesorg, přeložila taky povídku Poirot a záhada na regatě zařazenou na audioknihu Svědkyně obžaloby a rovněž revidovala Vlastní životopis při předchozím českém vydání (2013). Odbornou revizi životopisu od Janet Morgan provedl místopředseda Společnosti Agathy Christie Juan Zamora.