Ohlédnutí 2019

Neuteklo vám nic z českého agathovského dění v roce 2019? V článku najdete, jaké vyšly knihy a audioknihy a jaké byly divadelní premiéry.

Nakladatelský dům Euromedia Group pokračoval ve vydávání knih Agathy Christie. Pod novou značkou Kalibr, zavedenou v roce 2018, vyšly tyto reedice:

Kromě těchto samostatných detektivek vyšly kniha 3× Hercule Poirot 5, obsahující romány Vražda v Mezopotámii, Nástrahy zubařského křesla a Hodiny.
 
Pod značkou Ikar vyšly dvě knihy, která Agatha Christie publikovala jako Mary Westmacott. Nejprve v české premiéře Nedokončené portrét a poté v novém překladu a pod novým názvem Odloučeni zjara příběh známý v Česku pod titulem Já nebyl u tebe, když přicházelo jaro.
 
V Kalibru také znovu vyšly Vraždy s monogramem, první kniha s Herculem Poirotem, kterou nenapsala Agatha Christie.
 
Kromě toho v Kalibru vyšla kniha Jiné zlo Andrewa Wilsona, další fiktivní příběh, ve kterém vystupuje Agatha Christie.
 
Audioknihy a rozhlas
Agathu Christie na audioknihách začalo vydávat nakladatelství Vyšehrad, které je připravuje společně s vydavatelstvím Audiostory. Nejprve vyšla Vražda na faře a poté Zapomenutá vražda. Na obou audioknihách čte promluvy slečny Marplové Růžena Merunková. Vše ostatní na Vraždě na faře Otakar Brousek mladší, v Zapomenuté vraždě Jitka Ježkvá a promluvy Gilese Reeda (manžela hlavní hrdinky Gwendy) Jan Meduna.
 
OneHotBook pokračoval s vydáváním poirotovských audioknih v podání Lukáše Hlavici. Vydal Zlo pod sluncemNěmého svědka.
 
Tympanum vydalo znovu Vraždy podle abecedy v podání Aleše Procházky, tentokrát na jednom mp3 CD s obálkou u příležitosti televizní adaptace s Johnem Malkovichem v hlavní roli.
 
Český rozhlas uvedl v premiéře hru Žlutý iris s Jaromírem Medunou v roli Hercula Poirota. Povídku Žlutý kosatec do rozhlasové podoby převedla přímo Agatha Christie.
 
Agatha na divadle
V roce 2019 jsme se na českých scén dočkali dvou premiér. Městské divadlo Mladá Boleslav zařadilo na program hru A pak už tam nezbyl ani jeden, tedy divadelní dramatizaci Deseti malých černoušků. Městské divadlo Kladno uvedlo v české premiéře Vraždu v Orient expresu. Zatímco Černoušky převedla do divadelní podoby sama Agatha Christie, Vraždu v Orient expresu dramatizoval Ken Ludwig, a to teprve nedávno.